top of page

Вступ до “Основ правознавства”

 

Поняття, мета, завдання і структура курсу. Методичне забезпечення (програма, підручники, правові акти). Особливості роботи на уроках та підготовки до уроків вдома.

 

Частина перша: ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ

Тема 1. Історичний аспект виникнення держави

Порівняльна характеристика понять “країна”, “суспільство”, “держава”. Поняття і види суспільних відносин та особливості їх впорядкування у додержавний період. Теорії виникнення держави. Зміни в організації суспільних відносин з появою держави.  Історичні типи держави і права: поняття і загальна характеристика.

§ 1

Тема 2. Загальна характеристика

держави та державної влади

 

Поняття і ознаки держави. Функції держави: поняття і види. Органи держави: поняття, ознаки, види. Поняття і види влади. Особливості державної влади. Органи державної влади. Загальна характеристика органів законодавчої, виконавчої та судової влади.

§ 2

Тема 3. Державний лад

 

Поняття і загальна характеристика державного ладу. Види і загальна характеристика форм правління.

§ 3

Політичні режими: поняття і види.  Форми територіального устрою держави: поняття і види.

§ 3

Тема 4. Особа, суспільство, держава

 

Загальна характеристика понять “людина”, “індивід”, “особистість”, “особа” і “громадянин”.  Особливості взаємовідносин особи і суспільства.  Особливості взаємовідносин особи і держави. Правовий статус особи.

§ 4

Поняття громадянства та способи його набуття і припинення. Іноземці, особи без громадянства та особи з подвійним громадянством. Особливості взаємовідносин суспільства і держави.  Поняття та ознаки правової і соціальної держави. 

§ 4

Частина друга: ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВА ТА ПРАВОВІДНОСИН

Тема 1. Поняття і загальна характеристика права

Соціальні норми: поняття, види. Поняття і ознаки права. Право і мораль.  Функції права. Джерела та форми права: поняття і види. Правові акти. Принцип верховенства законів. Систематизація правових актів: поняття і види.

§ 5

Тема 2. Поняття і структура правової системи

 

Поняття системи права. Галузі права, правові інститути. Правові норми: ознаки, структура. Співвідношення правових норм зі статтями правових актів.  Система права і система законодавства. Види правових систем. Поняття міжнародного права.

§ 6

Тема 3. Правовідносини

 

Поняття і види правовідносин. Склад правовідносин. Суб’єкти права та правовідносин. Правосуб’єктність осіб. Особливості правосуб’єктності фізичних і юридичних осіб. 

§ 7-8

Об’єкти правовідносин. Зміст правовідносин.  Підстави виникнення, зміни і припинення правовідносин. 

§ 7-8

Тема 4. Правопорядок і правопорушення

 

Поняття суспільного порядку та дисципліни, способи їх забезпечення. Правопорядок як складова суспільного порядку. Поняття і гарантії законності. 

§9-10

Поняття правосвідомості. Поняття правопорушення та його склад. Види правопорушень.

§9-10

Тема 5. Юридична відповідальність

 

Поняття та види відповідальності. Поняття, ознаки і підстави юридичної відповідальності; обставини, що її виключають.  Види юридичної відповідальності: поняття, загальна характеристика. 

§ 11

Частина третя: ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

Тема 1. Конституційне право

 

Загальна характеристика конституційного права. Передумови прийняття і загальна характеристикаКонституції України. Основні етапи розвитку української державності. Політико-правове закріплення суверенітету України. Особливості політичного режиму, форми правління та адміністративно-територіального устрою України.

§ 12

Тема 2. Основні права, свободи і

обов’язки громадян України

 

Громадянство України: поняття, підстави набуття і припинення. Поняття і загальна характеристика прав, свобод і обов’язків людини і громадянина. Міжнародні стандарти у сфері прав людини: поняття, акти, що їх визначають. Загальна характеристика прав, свобод і обов’язків громадян України. Гарантії та механізми захисту прав і свобод: поняття і види.

§ 13

Тема 3. Особливості організації державної

влади і місцевого самоврядування в Україні

 

Загальні засади організації державної влади в Україні. Референдум і вибори як способи безпосереднього волевиявлення народу: поняття, види.  Верховна Рада України.

§ 14

Президент України. Органи державної виконавчої влади України. Кабінет Міністрів. Центральні та місцеві органи виконавчої влади. Місцеве самоврядування в Україні.

§15

Органи судової влади України. Правоохоронні органи України.

§16

Тема 4. Фінансове право

 

Загальна характеристика фінансового права. Бюджетна система України. Система оподаткування. Платники податків, їхні права та обов’язки. Види податків і зборів. Відповідальність за порушення фінансового законодавства.

§17

Тема 5. Адміністративне право

 

Загальна характеристика адміністративного права. Суб’єкти адміністративного права. Державна служба. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види. Підстави адміністративної відповідальності. Адміністративні стягнення. Адміністративна відповідальність неповнолітніх.

§ 18

Тема 6. Екологічне право

 

Загальна характеристика екологічного права. Екологічні права і обов’язки громадян. Використання природних ресурсів. Права і обов’язки власників природних ресурсів та природокористувачів.Червона книга України.

§ 19

Тема 7. Кримінальне право

 

Загальна характеристика кримінального права. Поняття злочину, склад злочину. Види злочинів. Стадії скоєння злочину. Співучасть у злочині.

§ 20

Поняття, ознаки і підстави кримінальної відповідальності.Обставини, що gом’якшують та обтяжують відповідальність. Види кримінальних покарань.Кримінальна відповідальність неповнолітніх.

§ 21

Частина четверта: ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ.

Тема 1. Цивільне право

 

Загальна характеристика цивільного права. Особливості цивільної правосуб’єктності фізичних та юридичних осіб. Право власності: поняття, зміст. Види власності. Підстави набуття і припинення права власності. Власність неповнолітніх. Способи захисту цивільних прав.

§ 22

Поняття і значення строків позовної давності.Поняття і умови дійсності правочинів. Цивільні договори. Поняття спадкового права. Порядок спадкування.Підстави цивільно-правової відповідальності. Цивільно-правова відповідальність неповнолітніх.

§23-24

Тема 2. Сімейне право. Житлове право

 

Загальна характеристика сімейного права. Умови і порядок укладення та припинення шлюбу. Особисті та майнові права і обов’язки подружжя, батьків і дітей. Загальна характеристика житлового права. Право громадян на житло: зміст і способи реалізації. Договір житлового найму.

§ 25

Тема 3. Земельне право

 

 Загальна характеристика земельного права. Види земель в Україні. Форми та суб’єкти права власності на землю. Способи набуття та припинення права власності на землю. Користування землею: поняття, суб’єкти, види. Права і обов’язки власників земельних ділянок і землекористувачів.

§26

Тема 4. Трудове право

 

Загальна характеристика трудового права. Трудовий договір: поняття, зміст, форма, строк, порядок укладення. Особливості прийому на роботу неповнолітніх. Припинення трудового договору: поняття, підстави.Поняття і види робочого часу та часу відпочинку.

§ 27

Поняття трудової дисципліни і обов’язки працівника. Відповідальність за порушення трудового законодавства: поняття, підстави, види. Дисциплінарні стягнення: поняття, види та порядок їх накладення і зняття.

Матеріальна відповідальність.

§ 28

bottom of page