top of page

52 години, 1,5 годин на тиждень

ВСТУП. Завдання і структура курсу. Способи роботи учнів з підручником, додатковою навчальною літературою, електронними та Інтернет-ресурсами. Форми і методи організації навчальної діяльності на заняттях з курсу. Державні вимоги до рівня підготовки учнів.

§ 1

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939—1945 рр.).

ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941—1945 рр.)

 

Україна у міжнародній політиці напередодні Другої світової війни. Радянсько-німецькі договори 1939 р. Початок Другої світової війни. Вступ Червоної армії на територію Західної України.  Возз’єднання Хотинщини, Південної Бессарабії і Північної Буковини з УРСР. Радянізація нових територій. Становище в Україні в 1939-у першій половині 1941 рр. Початок Великої Вітчизняної війни. Відступ Червоної армії. Мобілізаційні заходи та евакуація.    Військові події 1941—1942 рр. Окупація України. Колабораціонізм.

§ 2 – 3

Нацистський «новий порядок». Життя населення України в умовах окупації. Колабораціонізм. Концтабори та масове знищення людей. Голокост. Остарбайтери. Життя в евакуації.

§ 4

Рух Опору та його течії. Розгортання радянського партизанського руху. Утворення  УПА.

§ 5

Початок визволення України. Бої на Лівобереж­жі. Звільнення Києва. Звільнення Правобереж­ної та Південної України. Примусове виселення з Криму в східні регіони СРСР татар, греків, вірмен.

§ 6

Завершення вигнання окупантів з України. Становище в західних областях. Завершення Ве­ликої Вітчизняної війни. Героїзм українського народу. Ціна перемоги. Культура в роки війни. 

§ 7

Тема 2. УКРАЇНА В ПЕРШІ ПОВОЄННІ

РО­КИ (1945 — ПОЧАТОК 50-х рр.)

 

Адміністративно-територіальні зміни. Україна в ООН та міжнародних організаціях. Внутрішньополітичне та економічне становище республіки. Відбудовчі процеси у господарстві. Голод 1946—1947 рр. Зміни в житті та побуті населення.

§ 8 - 9

Відновлення політики радянізації в західних областях України. Становище церкви. Ліквідація УГКЦ. Партизанські дії УПА. Операція «Вісла».

§ 10

Освіта. Наука. Література і мистецтво. Становище творчої інтелігенції. Ідеологічні кампанії.

§ 11

 

Тема 3. УКРАЇНА В УМОВАХ ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ

ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУ­ПІЛЬСТВА (середина  50-х — середина 60-х рр.)

 

Внутрішньополітичне становище України у сере­дині 50-х рр. Стан промисловості та сільського госпо­дарства. Соціальне та економічне життя населення. Входження Кримської області до складу УРСР.

§ 12

XX з'їзд КПРС і початок лібералізації. Реабілітація жертв сталінських репресій. Ставлення в суспільстві до діяльності М. Хрущова. Загострення бороть­би серед вищого партійного керівництва України.

§ 13

Зміни в управлінні господарством. Розвиток промисловості. Аграрна політика у другій поло­вині 50-х — першій половині 60-х рр. XX ст. Нові явища у соціальній сфері. Зрушення  у повсяк­денному житті населення

§ 14 - 15

Науково-технічна революція. Реформи осві­ти. Здобутки науки. Посилення русифікації. «Відлига» в українській літературі та у мистецтві

§  16-17

. «Шістдесятництво» в українській культурі. Реформи осві­ти.

§ 16 - 17

Зародження дисидентського руху в Україні та його особливості.

§ 18

 

Тема 4. УКРАЇНА У ПЕРІОД ЗАГОСТРЕННЯ КРИЗИ

РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ (СЕРЕ­ДИНА 60-х — середина  80-х рр.)

 

Ідеологічні орієнтири партійно-радянського керівництва та зміни у його структурі. Конституція УРСР 1978 р.

§ 19-20

Спроби реформування економіки в другій по­ловині 60-х років. Економічне становище УРСР у 70-ті — на початку 80-х рр. Зміни в соціальній та у національній струк­турі населення.

§ 21-22

Активізація опозиційного руху в другій поло­вині 60-х — на початку 70-х років.

§ 23

Освіта. Стан науки: здобутки і проблеми. Суперечливі тенденції в розвитку українського мистецтва.

§ 24 - 25

Тема 5. РОЗПАД РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ Й

ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ (1985—1991 рр.)

 

Причини та початок «перебудови». Гласність та лібералізація.

§ 26 - 27

Активізація національного руху у другій по­ловині 80-х років.Результати виборів до Верховної Ради УРСР і місцевих рад 1990 р.

§ 28 - 29

Проголошення, незалежності України. Розпад СРСР.

§ 30 - 31

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСті

 

Державотворчі процеси: особливості розбудови законодавчої, виконавчої та судової влади в Україні. Прийняття Конституції України (1996 р.). Становлення інституту президентства в Україні.

§ 32 - 33

Стан господарства після розпаду СРСР.

§ 34

Основні тенденції розвитку економіки в дру­гій половині 90-х років.

§ 35 - 36

Демографічні зміни. Соціальна диференціа­ція суспільства.

§ 37

Основні чинники та особливості розвитку культури в Україні. Досягнення і проблеми української культури на початку XXI ст. Стан навколишнього середовища та проблеми охорони довкілля.

§ 38 - 39

Основні принципи зовнішньої політики неза­лежної України.

§ 40

 

 

Підручник-онлайн

bottom of page